Codzienność w Kamperze aspekty pratyczne i techniczne.

W tym artykule napiszemy o szczegółach praktycznych i technicznych. Jak radzimy sobie żyjąc w Kamperze

W pełni wyposażony Kamper w większośći przypadków ma wszystkie potrzebne sprzęty RTV I AGD oraz wszystkie media. My akurat z telewizora zrezygnowaliśmy bo wolimy książki, ale wszystko pozostałe co potrzebne jest do życia znajdziecie u nas w domku na kołach.

Wyposażenie jakie ma Kamper:

-Jeden zbiornik na czystą wodę drugi zbiornik na brudną wodę z naczyń i prysznica oraz trzeci zbiornik na nieczystości w toalecie

-Łazienkę i toaletę wewnętrzną lub zewnętrzną w zależności od modelu.

-Oświetlenie, prąd w gniazdkach przetwarzany za pomocą przetwornicy uzyskiwany z akumulatora wewnętrznego który ładuje się podczas jazdy od alternatora.

-Lodówka 12V/240V/GAZ

-Zlew

-Kuchenka

-Szafa, pułki i mniejsze szafki

-Ogrzewanie przeważnie gazowe

-Boiler gazowy lub grzałka elektryczna na ciepłą wodę.

-2 akumulatory. Jeden rozruchowy pod maską a drugi wewnętrzny do celów mieszkalnych.

-Butle gazowe które zapewniają gaz Lodówce, kuchence na której gotujemy obiad, kaloryferowi gazowemu oraz bojlerowi gazowemu.

Jakie media i w jakich ilościach są nam potrzebne. Skąd je brać i ile to kosztuje.

 1. Jeśli nie mamy telewizora, mikrofalówki, kuchenki elektrycznej czy innych sprzętów elektronicznych o wysokim poborze mocy panele słoneczne które moglibyśmy mieć na dachu nie bedą nam potrzebne. Do samego oświetlenia, ładowania telefonu i laptopa w zupełności wystarczy zmagazynowana enegia w akumulatorze wewnętrznym. Prąd z akumulatora przetwarzany jest za pomocą przetwornicy który płynie do gniazdka. Akumulator ładuje się podczas jazdy. Jego używanie starcza nawet na parę dni stania i nie grozi rozładowaniem akumulatora rozruchowego znajdującego się pod maską.

 2. Zbiorniki wodne o pojemności 50-100 litrów przy 2 osobach ciągłego mieszkania starczają średnio na 4-7dni w zależności od zużycia wody. Napełnić je można na:

  -kazdej większej stacji benzynowej w szczególności na tych przy autostradach.

  -Na myjni ręcznej z Car-cherem. Wrzucamy 5zł i napełniamy prawie cały zbiornik z pistoletu.

  -Kupujemy butelki 5litrowej pitnej wody po 1.50zł w sklepie.

  – W ostateczności latamy z pustymi 5 litrowymi butelkami do ubikacji w toalecie przy centrum handlowym lub na stacji benzynowej. W ostateczności na cmentarz. Na cmentarzu zawsze jest kran.

 3. -W niektórych miastach na przykład w okolicach Warszawy są tak zwane publiczne miejskie darmowe ujęcia wody oligoceńskiej. Czyli publiczne pompy wody lub studnie z których można czerpać wodę.

 4. -W ostateczności możemy zahaczyć o Camping by napełnić zbiorniki

 5. Zbiorniki na brudną wodę również magazynują nieczystości średnio na niecały tydzień.

  -Nieczystości możemy wypuścić legalnie na Campingu lub na specjalnie do tego wyznaczonych miejscach na niektórych stacjach benzynowych przy autostradach za opłatą

  -Morzemy wypuścić je też do studzienki lub rowu jeśli nie ma tam chemi poza płynem do naczyń a kasetkę z kuwetą z nieczystościami z toalety wylać do miejskiego ToyToya lub ubikacji na stacji benzynowej. Jest to teoretycznie nielegalne ale każdy robi co uważa za słuszne.

 6. Śmieci wyrzucamy do miejskich śmietników

 7. Zapasy gazu potrzebnego nam do kuchenki (gotowania), kaloryfera Trumy(ogrzewania), lodówki (chłodzenia) oraz bojlera (grzania) Przeważnie znajdują się w dwóch butlach gazowych każda po 5,50kg lub zwykłe po 11kg. Koszt napełnienia przeważnie oscyluje w kwocie 30-50zł. Każdy ma inne zapotrzebowanie na gaz jednak w naszym przypadku przy dwóch osobach taka butla starczała nam bez problemu na miesiąc czasami nawet na 2 miesiące w okresie letnim. W momencie którym trzeba było często włączać gazowy kaloryfer (Trume) taka butla starczała nam na około 3 tygodnie.

 8. Kwestia Prania i mycia się: Jeśli chodzi o pranie to po prostu mamy go na tyle, że raz na 2 tygodnie zawozimy pranie rodzicom, którzy nam piorą. Jeśli nie było by możliwości zawieźć prania do rodziców czy do jakiegoś znajomego to zawsze można oddać pranie do publicznej pralni która się znajduje w każdym większym mieście. Mamy też możliwość oddać pranie do pralni na tych lepszych Campingach. Ewentualnie wyprać ręcznie w misce w Kamperze lub w zlewie. Ale ten sposób sprawdzi się tylko w lato kiedy mamy gdzie wysuszyć pranie np na bagażniku rowerowym. W zimę zostaje tylko kwestia publicznych pralni. Jeśli natomiast chodzi o wzięcie prysznicu to w naszym pierwszym Kamperze nie było żadnego problemu bo była toaleta i łazienka wewnątrz Kampera.         Natomiast w naszym aktualnym drugim Kamperze w którym łazienka jest zewnętrzna wyciągana z bagażnika. Otwarte tylne drzwi robią za boczne ściany a na drzwiach wiesza się parawan i wjeżdża się tyłem w krzaki w jakimś lesie i tak się bierze prysznic w warunkach polowych w ciepłą i słoneczną pogodę. Jeśli natomiast jest zimo to mamy do wyboru albo przyjść do rodziców się umyć jeśli jesteśmy w pobliżu ich domu. Jeśli natomiast jesteśmy daleko to myjemy się tak jak kierowcy ciężarówek i Tirów czyli na stacjach benzynowych. Ewentualnie raz od czasu chodzimy na basen. 🙂 Czasami też bywało tak że myliśmy się w pracy. W niektórych zakładach pracy jest też możliwość zrobienia prania.

Jak widzicie wszystkie media takie jak Prąd, Woda i Ścieki w większości przypadków są za darmo i tylko w niektórych przypadkach ponosimy za nie nie wielką opłatę. Jedynie koszty gazu oscylują średnio w kwocie wahającej się w okolicach 50zł miesięcznie.

Z opłat technicznych i praktycznych zostaje nam tylko utrzymanie kampera czyli.:

Koszty serwisowania, koszty ubezpieczenia i koszty paliwa.

1.Koszty napraw mechanicznych są porównywalne do utrzymania innych samochodów osobowych czyli nie są od nich wyższe.

 1. Koszty zużycia paliwa są porównywalne do kosztów zużycia paliwa w samochodach osobowych. Przeważnie od 7-12 litrów ropy na 100km

 2. Koszty Ubezpieczania OC z Kartą PZM która pozwala na uzyskanie dodatkowych 70%zniżki pozwala obniżyć ubezpieczenie za kampera zaledwie do paru set złotych rocznie.

 3. Jedynie koszty remontu wnętrza wraz z wymianą wyposażenia mogą oscylować w tysiącach złotych i mogą zrujnować nasz budżet. Dlatego jeśli nie stać cię na remont wnętrza koniecznie zakup kampera w miarę dobrze utrzymanego w środku. W szczególności zwróć uwagę aby Kamper był szczelny i nie nosił oznak wilgoci.

 4. Koszty zakupu starego około 30 letniego Kampera z podobnym wyposażeniem z lat 80-90tych oscyluje w kwotach od 5-30tysięcy złotych. Rożnicę w cenie wynikają z wielkości Kampera i jego wyposażenia oraz ogólnego stanu utrzymania. Rocznik i przebieg w większości przypadków nie ma większego znaczenia. Jeśli dobrze będziecie szukać i nie będziecie się spieszyć, będziecie wiedzieli na co zwracać uwagę przy zakupie. Będziecie mieli osobę która będzie wam pomagała znaleźć i zakupić Kampera najlepiej było by gdyby ta osoba już miała Kampera i wiedziała na co zwrócić uwagę. Pomocy zawsze możecie zasięgnąć na forach Caravaningowych takich jak CamperTeam lub na grupach na Facebooku zawsze znajdziecie kogoś kto będzie chciał pomóc bezinteresownie. Jesteście w stanie zakupić w tych pieniądzach starego Kampera który który po odpowiednim wcześniejszym przygotowaniu technicznym jest w stanie zapewnić wam bezawaryjną pracę podczas długiej podroży na drugi koniec świata.

Prawda jest taka ze jeżeli odpowiada wam Kamperowanie na dziko i chcecie unikać Campingów to ta pasja jest bardzo tania i każdą osobę z najniższa krajową stać na taką formę podrózowania. Jeśli nie wiesz jak odłożyć na Kampera mając małe dochody i zero oszczędności zapraszamy do tego artykułu: (LINK)

Miłego Dnia:)

8 komentarzy

 1. O tym , że o higienę można zadbać w klubach fitness to już słyszałem(karnet na Gruponie) ale jak rozwiązać problem prania zwłaszcza większych rzeczy? Jakieś doświadczenia, pomysły?

 2. Co do prania to jest trzecia opcja, bardzo fajna-pralki na naped mechaniczny, niektore nawet maja dwie komory-do prania i wirownia/prania i plukania. Naped często nożny, ponoc sa skuteczne, no i malo miejsca zajmują.

 3. Nie wiem jak w innych miastach ale w Warszawie sa pralnie żetonowe samoobsługowe i suszarki pranie trwa pół godziny i suszenie też coś koło tego wyciągasz czyściutki suche na wiór ubranka pakujesz do torebki i heja do lidla na zakupy kamperkiem jak jesteś bardzo głodny to robisz sobie jajeczniczkę tez pod lidlem potem można się przespać pod lidlem a jak masz jeszcze akumulator pokładowy lifepo4 fosforanowo żelazowy to możesz podłączyć się do ładowarki samochodowej i naładować prądu ha ha i takie życie kocham

 4. Maciej Kalinowski

  Takie coś a propos prania w Trojmieście znalazlem http://pralnie3city.pl/pl/porady/

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: