Plan wyprawy, Tripu Kamperem do Norwegii w 2019 roku. (Szczegóły wielkiej podróży)

Przedstawiamy wam wstępne plany na rok 2019 🙂

Wstępne informacje:

Początkowo zakładaliśmy że jeszcze w 2018 roku uda nam się zrealizować plan wyprawy do Norwegii jednak plany nam się trochę pozmieniały i postanowiliśmy przełożyc wyprawę na przyszły rok . Teraz się szykuje naprawdę spore wyzwanie dla nas i dla naszego Kampera. Trzeba przełamać pierwsze bariery psychiczne ze to nie jest straszne i nie jest tak nie bezpieczne jak nam się wydaje, jechać tak daleko od domu. Trzeba przygotować Kampera i odłożyć gotówkę żeby mieć jakieś oszczędności i kapitał bo nie chcemy polegać tylko na jednym źródle dochodu jakim jest FutureNet. Sposób z odłożeniem gotówki po czym rzucenie pracy i udanie się w paro miesięczną podróż bardzo przypadł nam do gustu. Lubimy czuć się bezpiecznie i stworzyć w okół siebie namiastkę luksusu więc nawet Kamper którym jedziemy ma pełne wyposażenie. Dobrze mieć zawsze kuchnie z jadalnią, sypialnię i łazienkę przy sobie, po prostu cały dom z sobą i nie martwić się o nocleg czy obiad. Tak więc i przygotowania do naszej wyprawy trwały trochę dłużej niż innym.

 

Plan podstawowy:

Z początkiem Lipca jeszcze nie wiemy którego dokładnie chcemy wyruszyć z okolic Będzina i Sosnowca czyli naszych miast rodzinnych. Zbieramy ekipę osób które nie spożywają alkoholu. Czyli 2-3 osoby. Potencjalni zainteresowani mogą się do nas zgłaszać już teraz na meila: (kamperemprzezzycie@gmail.com) Ale też jesteśmy otwarci na to żeby inne ekipy się do nas dołączyły innymi busami lub Kamperami. Jedna rodzinka jest chętna by dołączyć do nas na tą wyprawę swoim Iveco. Razem zawsze raźniej i bezpieczniej. Jeśli plany im się nie zmienią to możliwe ze pojedziemy na dwa auta chyba, że jeszcze ktoś dołączy. Kiedy jedziemy to mamy zamiar jechać z prędkością 80-90km na godzinę i jechać jak najwięcej do póki nie dojedziemy do fajnego miejsca. W każdym zarąbistym miejscu, w szczególności w naszych punktach na mapie marzeń żeby uczcić każde miejsce jak należy i rozkoszować się w nim wystarczająco to chcemy zanocować i spędzić minimum 2 dni w takim miejscu nie śpiesząc się tylko na spokojnie cieszyć się tym miejscem. Na dziko oczywiście. W innych surowych krajach są takie zasady że normalnie ciężko o kamperowanie na dziko. W Kamperze typu Bus nie ma problemu z tego co mi wiadomo z noclegiem na dziko ponieważ gdzieś czytałem że taki pojazd jest uznawany za kemping tylko wtedy jak elementy pojazdu takie jak otwarte okna, rozwinięta markiza i wystawione stoliki lub namiot wystają znacznie poza miejsce parkingowe. Czyli do póki ktoś siedzi w środku a nie na zewnątrz to jest to legalne. Na szczęście w Norwegii nie ma takiego surowego prawa z takimi wytycznymi. Norwegia jest przyjazna nawet na rozbijanie namiotów gdzie popadnie więc nie będziemy musieli siedzieć w środku kampera 🙂 .  W trasie lubimy nadganiać stracony czas czyli nie zamulamy nawet gdyby trzeba było jechać w nocy z powodu opóźnienia 🙂 Ja i Ewelina mamy prawo jazdy więc będziemy się zmieniać. Ubezpieczenie z „PZM” i „ADDAC” bedziemy mieli zapewnione w razie jakiejś awarii ,ale myślimy, że raczej obejdzie się bez awarii po uprzednim przygotowaniu Kampera 🙂

Szczegóły przebiegu trasy i miejsc jakie planujemy odwiedzić:

Cześć pierwsza trasy:

Jak widzicie start z Będzina na początek zahaczymy o Krzywy Las i Świnoujście. Później pojedziemy do pięknych widokowych miejsc z Klifami nad morzem po stronie Niemieckiej czyli okolice miasta Thiessow, Park Narodowy Jasmund i okolice miasta Putgarten. Następnie udamy się do Parku Narodowego „Vorpommersche Boddenlandschaft”.Następnie prom z Warnemunde do Gedser w Dani i dalej  przez Kopenhage brzegiem morza aż do Oslo. Miejsce do Noclegu wybierzemy już sobie w trasie w którym dokładnie miejscu będzie nam odpowiadać.

Cześć druga trasy:

Z Oslo chcemy pojechać na punkt widokowy „Spiraltoppen Spiralen” a później na punkt widokowy „Verdens Ende”. Kolejnym punktem będzie Preikestolen oraz Kjerag. Gdzieś tutaj chcemy spędzić minimum 2-3 dni zachwycając się tymi widokami. Następnie chcemy udać się do Bergen a z Bergen do Sognefjorden. Tutaj też chcemy spędzić kolejne 2-3 dni zachwycając się tym widokiem. Następnie jedziemy na punkt widokowy „Flydalsjuvet” i na „Ornesvingen-eagle Road” Kolejnym celem będzie droga Trolli (TROLLSTIGEN). Gdzieś tutaj też chcemy spędzić 2-3 dni rozkoszując się tym widokiem.

Cześć trzecia trasy:

 

Następnie udamy się na równie imponującą drogę The Atlantic Road (Droga Atlantycka) i spędzimy tu kolejne 2-3dni by w pełni nacieszyć się tym miejscem. Następnie pojedziemy w kierunku Trondheim a następnie do Henningsvaer, Stamsund i zobaczyć archipelag na Morzu Norweskim „Lofoty” Tutaj też zatrzymamy się na dłużej a później udamy się w stronę Alty a następnie już prosto na nasz wymarzony Nordkapp 🙂 Wszystkie punkty na mapie są mega wymarzone ale to właśnie tutaj kończy się nasza podróż w jedną stronę a zaczyna się planowanie powrotu do Polski. W tej części Norwegi poza postojem na minimum 3 dni by również rozkoszować się tym widokiem spróbujemy zapolować na zorzę polarną a następnie zastanowimy się jak szybko i którędy wracać do Polski w zależności od tego jak dużo czasu i pieniędzy nam zostanie 🙂

Część czwarta trasy:

Przykładowy przebieg trasy powrotnej przez Szwecję do Polski wzdłuż Zatoki Botnickiej tym razem zahaczając o większą cześć Dani niż za pierwszym razem. Trip powoli dobiega końca. Końcówka trasy już będzie planowana na bieżąco bez żadnego przygotowania.

Podsumowanie :

Trasa jeszcze może zostać zmodyfikowana, została ona tylko przygotowana poglądowo.

  1. Trasa w dwie strony liczy ponad 10 tysięcy kilometów, może dobijemy nawet do 11 czy 12 tysięcy. Spalanie trzeba liczyć około 10litrów ropy przy ekonomicznej jeździe może trochę mniej. W każdym razie to wychodzi jakieś 1100 litrów paliwa. Przy polskiej cenie wyszło by to około 4,730 złoty ale w Norwegi ropa jest trochę droga więc koszty za same paliwo mogą wynieść do 7 tysięcy złoty.
  2. Jedzenie w własnym zakresie. Dwie lodówki i pełno szafek pozwoli nam zmagazynować dużo jedzenia ale i tak raz od czasu trzeba będzie coś kupić w każdym razie chcemy zmieścić się w kosztach 1000 złoty sami gotując w Kamperze.
  3. Opłaty za promy tutaj też postaramy się zmieścić w tysiącu.
  4. Gotówka na czarną godzinę i nie przewidziane wydatki minimum 2-3 tysiące.
  5. Czasowo podróż będzie trwała od 4-6tygodni. Osoby które muszą szybciej zjechać do domu zawsze mogą wrócić szybciej w własnym zakresie.
  6.  Śpimy na dziko w Kamperze lub pod Namiotami.
  7. Kosztów serwisu i remontu oraz Ubezpieczenia Kampera nie będziemy podawać. Póki co nic się nie zepsuło ani razu gdy podróżowaliśmy po Polsce, Słowacji i Czechach ale przygotujemy kampera zapobiegawczo też inwestując nie mało.
  8. Musimy też zakupić sprzęt do nagrywania Vlogów.

 

-kasa od osób z którymi podzielimy koszty podróży. Chcemy żeby składka nie była zbyt wysoka więc proponujemy 2 tysiące na głowę za wszystko (paliwo, promy, opłaty drogowe, parkingi, koszty eksploatacyjne i serwisowe kampera) bez jedzenia. Jedzenie w własnym zakresie. W przypadku rozwinięcia bliższych relacji z nami między innymi dzięki wspólnym zainteresowaniom czy poglądom na życie możemy udzielić jakiegoś rabatu . Więcej szczegółów uzyskacie pisząc do nas na meila.

 

Całkiem możliwe ze zdecydujemy się na nakręcenie pierwszego Vloga za jakiś czas na YouTube z okazji organizacji tej wyprawy 🙂

Póki co w momencie pisania tego artykułu przygotowujemy się do wyjazdu do pracy w Holandii. A Weekendami trochę ją sobie pozwiedzamy 🙂

 

 

 

 

 

 

One comment

  1. Witajcie, zrobiliśmy podobną trasę samochodem ze spaniem w hotelach, ale opcja podróżowania kamperem jest o wiele lepsza. Uważajcie na radary, to niestety plaga w Skandynawii i kary są słone. Za przekroczenie prędkości o 12km zapłaciliśmy w Norwegii 280 Euro! Miłej wyprawy

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: